Cilj World zoonoses day ili Svjetskog dana zoonoza nema svoju jednoznačnu definiciju, osim širenja svijesti.
Dakle, svaka tema koja govori o zoonozama je dobra, pa tako svake godine Svjetska zdravstvena organizacija komunicira na ovaj dan neku drugu temu koja se tiče zoonoza.
Ove godine naglašava se i u ovom kontekstu i nadalje promovira Jedno zdravlje i nužnost ovog pristupa, ali – što je vrlo bitno – i potiče vlade država čitavoga svijeta na operacionalizaciju pristupa Jedno zdravlje.
Ovaj pristup je nužno promovirati kontinuirano, snažno i trajno jer nije tako davno bilo da smo svi trpili pandemiju i njezine posljedice, koju niti danas mnogi ne priznaju, a posljedice su tu.
Jednoga dana možda će svi znati reći što su zoonoze i zašto je to svijetu važno, a to se neće dogoditi ako oni koji znaju, premda su u manjini, budu šutjeli i prepustili najbrojnijima da sami brinu o nečemu o čemu ne znaju niti da postoji.
Zato je dužnost onih koji znaju, a tako su i educirani, da podučavaju svoje sugrađane i time dodatno sudjeluju u zaštiti zdravlja.
Kako postoje mnoge vrste zoonoza, postoje i mnoge vrste tretmana kao što su antibiotici.
Neke prakse mogu pomoći u sprječavanju širenja zoonoza koje se prenose hranom, kao što su:
- Sigurne smjernice za njegu životinja u poljoprivrednoj industriji.
- Pristup čistoj vodi za piće i pravilno uklanjanje otpada su efikasni načini za smanjenje širenja bolesti.
- Vakcinacija kućnih ljubimaca i održavanje pravilne higijene poput pranja ruku nakon bliskog kontakta sa životinjama takođe mogu pomoći.
Zaštita i upravljanje zdravljem životinja koje žive uz ljude je od vitalnog značaja.
Sprječavanjem bolesti životinja čuvamo zdravlje ljudi!
#WorldZoonosesDay